Cały czas powinniśmy się rozwijać, szukać swojej siły, budować doświadczenie. Nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia w pojedynkę, dlatego potrzebujemy ludzi, którzy będą nas wspierali na tej drodze i będą się z nami dzielili swoim doświadczeniem. Dlatego też warto wiedzieć, mentor kto to i czym się on różni od coacha, tak abyśmy wiedzieli, jakiej osoby powinniśmy w tym momencie szukać.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, mentor kto to, to musimy wiedzieć, że jest to osoba, która nie tylko będzie naprowadzała nas na samodzielne odkrywanie naszej siły i zdobywanie przez nas wiedzy, ale w razie potrzeby, podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Tak, abyśmy tam, gdzie nie jest to absolutnie konieczne, nie musieli się uczyć na swoich błędach, tylko czerpali z tego, co osiągnęła dana osoba.

Czy zastanawiamy się mentor kto to?

Jeśli będziemy znali odpowiedzi na pytanie mentor kto to, to łatwiej będzie nam powiedzieć, czy dana osoba jest dla nas takim mentorem czy może powinniśmy poszukać kogoś innego.

Tego typu człowiek musi nam poświęcić czas, wejść z nami w partnerską relację, naprowadzać nas na różne informacje i dawać nam możliwość odkrywania siebie, ale jednocześnie też być chętnym do dzielenia się własną wiedzą i doświadczeniem. Mając świadomość, mentor kto to, łatwiej nam będzie poszukać takiej osoby, która dla nas będzie odpowiednia, bo będziemy wiedzieli, na co powinniśmy zwracać uwagę. Dodatkowo musimy też mieć świadomość, że mentor nie tylko będzie nas wspierał, ale jeśli będzie zachodziła taka potrzeba, to również będzie nas w konstruktywny sposób krytykował, tak abyśmy potrafili wyciągnąć wnioski ze swoich działań i unikać danych błędów w przyszłości.

Koniecznie szukajmy odpowiedzi na pytanie mentor kto to

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że coach ma nam pomóc w samorozwoju, a to oznacza, że on raczej nie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, tylko przez odpowiednie pytania i zadania, czeka aż sami dojdziemy do konkretnych rozwiązań. Jeśli zaczniemy się zastanawiać, mentor kto to, to szybko dojdziemy do wniosku, że jest to osoba, która z jednej strony ma nas motywować do treningu, do samodzielnego szukania odpowiedzi, ale z drugiej strony, może się z nami podzielić swoją wiedzą, dzięki czemu w niektórych sytuacjach będziemy mogli szybciej dojrzeć do rozwiązania, a co się z tym wiąże, mniej czasu stracimy na mało ważne rzeczy, a będziemy mogli się skoncentrować na tych, które faktycznie będą istotne. Mentor ma motywować do większego wysiłku, ale też wspierać i dzielić się tym, co już sam osiągnął.

Jeśli w naszej firmie będziemy mieli kogoś kto będzie działał jak mentor, kto to będziemy wiedzieli i będziemy mieli świadomość jak to wykorzystać, to może się okazać, że nowi pracownicy szybciej będą wchodzili w swoje zadania, bo już od samego początku będą wyposażeni w niezbędną wiedzę i nie będą musieli sami się tego wszystkiego uczyć. Przy odpowiedniej relacji mentor – uczeń, może się okazać, że ten pierwszy również będzie mógł się nauczyć nowych rzeczy i w ten sposób podnieść swoje kompetencje. Dlatego też warto wiedzieć, mentor kto to i czego od niego oczekiwać, tak aby zwiększyć szanse na to, że uda nam się znaleźć osobę, która faktycznie będzie potrafiła nas poprowadzić i będzie umiała przekazać nam swoją wiedzę.

Niezwykle istotne w tym wszystkim jest to, aby zdawać sobie sprawę jakie zalety powinien mieć mentor i w jaki sposób powinien działać, tak abyśmy mieli pewność, że będzie to przynosiło jak najlepsze efekty.