Są właściciele samochodów, którzy właściwie w ogóle nie interesują się swoim samochodem. Jeśli tylko coś przestaje działać tak jak powinno, to od razu oddają go do mechanika, tak aby zajął się nim profesjonalista. Są jednak ludzie, którzy lubią wiedzieć, w jaki sposób mają dbać o swój samochód, co trzeba w nim wymieniać systematycznie, a na co można nie zwracać uwagi. Nie mniej, każdy właściciel samochodu, powinien mieć świadomość, że w skrzyni biegów znajduje się olej przekładniowy.

Co ważne, ogromne znaczenie będzie tutaj miało to, który z nich wlejemy do naszego samochodu, bo oleje przekładniowe występują w różnych rodzajach. Dlatego też, musimy mieć świadomość odnośnie tego, jak ważne jest, aby z tej szerokiej oferty, jaką mają dla nas oleje przekładniowe, wybrać ten rodzaj, który będzie dedykowany do naszego samochodu.

Co dają nam oleje przekładniowe?

Możemy się zastanawiać nad tym, dlaczego oleje przekładniowe są takie ważne i co więcej, czemu musimy mieć pewność, że wlewamy taki sam jego rodzaj, jak był wcześniej. Warto mieć świadomość, że oleje przekładniowe odpowiadają za prawidłowe działanie skrzyni biegów.

Taki olej cały czas pracuje, a to oznacza, że pojawiające się tam drobinki metalu będą powodowały zabrudzenia, które mogą mieć ogromny wpływ na działanie naszej skrzyni biegów. Jeśli będziemy używali niewłaściwe oleje przekładniowe, to możemy być pewni, że poszczególne elementy skrzyni biegów, będą o siebie coraz bardziej ocierały, a to będzie powodowało wytwarzanie coraz większej ilości zanieczyszczeń, co ostatecznie może doprowadzić do poważnej awarii. Dlatego też powinniśmy wiedzieć co robić, aby dbać o prawidłowe działanie naszej skrzyni biegów.

W jaki sposób dobierać oleje przekładniowe?

Musimy mieć świadomość, że nie wystarczy kupić obojętnie jaki olej i go wlać do skrzyni biegów.

Niezwykle ważne jest to, abyśmy mieli świadomość, że oleje przekładniowe są oferowane w różnych rodzajach, o różnym stopniu gęstości. Dlatego też, warto sprawdzić, który ich rodzaj jest dedykowany do naszego samochodu, tak abyśmy mieli pewność, że wykorzystamy jego właściwości w najbardziej optymalny sposób. Dodatkowo jeszcze musimy mieć świadomość, że takie oleje przekładniowe możemy mieszać, ale pod warunkiem, że będą one miały tą samą lepkość. W przeciwnym razie, zamiast poprawić pracę naszej skrzyni biegów, sprawimy że będzie ona działała jeszcze gorzej.

Warto również sprawdzić w instrukcji do naszego samochodu, po jakim czasie w naszym przypadku powinny być wymieniane oleje przekładniowe. Na ogół dzieje się to po określonej ilości lat, albo przejechaniu konkretnej ilości kilometrów. Warto mieć świadomość, że jeśli tylko coś złego dzieje się ze skrzynią biegów, mamy wrażenie, że działa ona gorzej niż do tej pory, że chodzi ciężej, to powinniśmy jak najszybciej sprawdzić czy czasami nie doszło do wycieku oleju przekładniowego. Co więcej, takie nieprawidłowe działanie skrzyni biegów, będzie miało również miejsce wówczas, gdy oleje przekładniowe stracą na swoich właściwościach, albo dojdzie do ich rozrzedzenia.

Dlatego też warto co jakiś czas sprawdzać, czy wszystko działa tak jak powinno. W końcu oleje przekładniowe będą odpowiadały za smarowanie poszczególnych elementów w czasie ich pracy, odprowadzanie ciepła, czy utrzymanie czystości w mechanizmach. Dlatego też niezwykle istotne jest to, abyśmy mieli pewność, że zawsze wybieramy takie oleje przekładniowe, które najlepiej będą współpracowały z naszą skrzynią biegów.