Zanim przystąpimy do budowy domu, niezbędne jest spotkanie z geodetą, który wymierzy nam działkę, jak również rozmieszczenie poszczególnych budynków. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że po zakończonej budowie, będzie jeszcze musiała być przeprowadzona inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza. To oznacza, że zanim będziemy mogli się wprowadzić do naszego wymarzonego domu, zanim będziemy mogli zacząć go urządzać i tak naprawdę się z niego cieszyć, najpierw wszystko będzie musiało być sprawdzone, tak aby była pewność, że budynki stoją dokładnie tak jak powinny. Dlatego też przeprowadzana jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, która ma ustalić aktualne dane o rozmieszczeniu przestrzennym nie tylko samych budynków, ale również podjazdów czy parkingów.

Warto być na to przygotowanym, bo w przeciwnym razie może nas czekać niemiła niespodzianka.

Co obejmuje inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Warto mieć świadomość, że inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza nie sprawdza tylko tego, co jest widoczne gołym okiem. Podczas jej przeprowadzania geodeta sprawdza również czy w odpowiedni sposób zostały poprowadzone przyłącza wodociągowe, elektroenergetyczne, jak i gazowe. Dodatkowo w momencie gdy przeprowadzana jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, sprawdzane są również przyłącza kanalizacyjne i wszystkie inne, o których była mowa przed budową.

Po prostu należy sprawdzić, czy zostały one poprowadzone dokładnie tak, jak było to wcześniej ustalone. Kiedy już taka inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza zostanie przeprowadzona, wszelkie informacje trzeba nanieść do odpowiednich dokumentów, dzięki czemu będzie można je nanieść na końcową mapę. To w przyszłości pomoże w ustalaniu dalszej zabudowy danego terenu.

Przez kogo jest przeprowadzana inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Jeśli zastanawiamy się, kto posiada odpowiednie uprawnienia, aby mogła być przez niego przeprowadzana inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, to musimy wiedzieć, że jest to geodeta.

Posiada on odpowiednie uprawnienia zawodowe, co oznacza że nie tylko może wykonywać niezbędne pomiary, ale również może tworzyć mapy, które następnie przekazywane są do odpowiedniego urzędu, w którym są przechowywane. Warto też mieć świadomość, że w niektórych wypadkach inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza musi być przeprowadzona nie po zakończeniu prac, ale na bieżąco. Dotyczy to tych wszystkich obiektów, które w trakcie budowy mają zostać zasypane i później nie będzie możliwości sprawdzenia, czy zostały umieszczone dokładnie tak jak powinny. Dzięki takim informacjom, właścicielowi danej posesji, w późniejszym czasie łatwiej będzie dokonać przebudowy, czy naprawy jeśli dojdzie do awarii, którejś sieci.

Koniecznie zobaczmy dlaczego tak ważne jest to, aby była wykonywana inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza. Jest ona robiona przez specjalistę, więc możemy być pewni, że wszystko odbędzie się tak jak powinno, a naniesione na mapę informacje będą bardzo dokładne. Co więcej, musimy mieć świadomość, że choć inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza powinna być wykonana po zakończeniu budowy, to jednak w przypadku niektórych prac, trzeba ją wykonywać na bieżąco, bo później nie będzie można już zweryfikować niektórych informacji. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy mieli sprawdzonego geodetę, bo wówczas będziemy mieli pewność, że inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza została przeprowadzona dokładnie tak jak powinna.

To pozwoli nam uniknąć wielu różnych problemów w przyszłości, gdy będziemy chcieli wprowadzić jakieś zmiany na naszym terenie.