Korzystamy z różnych sprzętów, maszyn, a nie zawsze zastanawiamy się nad tym, jak one działają. Zazwyczaj takie myślenie pojawia się dopiero wówczas, gdy coś złego dzieje się z naszą maszyną, gdy ulega ona jakiejś awarii i wymaga naprawienia. Dlatego też, warto wiedzieć, nie tylko gdzie są siłowniki hydrauliczne, ale również w jaki sposób one pracują. Wówczas będziemy wiedzieli, jak mogą ulec zniszczeniu, w jaki sposób o nie dbać, jak również co zrobić, gdy już siłowniki hydrauliczne ulegną awarii. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większa szansa, że szybko rozprawimy się z problemem i nasza maszyna znowu będzie mogła działać bez zarzutu. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że siłowniki hydrauliczne znajdują się w takich maszynach jak: dźwigi, koparki, wywrotki czy koparko – ładowarki. To oznacza, że pojawiają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest bardzo dużo siła, aby unieść jakieś obciążenie. Tym większy jest problem, gdy ulegają one awarii.
Jak zbudowane są siłowniki hydrauliczne
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, abyśmy wiedzieli, w jaki sposób są one zbudowane. Wówczas będziemy mieli świadomość, co może się popsuć jeśli chodzi o siłowniki hydrauliczne, jakie ich części szczególnie są narażone na uszkodzenia. Przede wszystkim siłowniki hydrauliczne składają się z tłoka, membrany i nurnika. Istotną kwestią będzie również to, że cylinder posiada zawór dławiący, który działa jak hamulec, a to z kolei sprawia, że taki siłownik hydrauliczny działa płynniej.
Jeśli chodzi o to, w jaki sposób działają siłowniki hydrauliczne, to musimy mieć świadomość, że przetwarzają one ciecz w energię, z której mogą korzystać. Jak to się dzieje? Ciśnienie cieczy wzrasta, a to powoduje, że tłok jest wprawiany w ruch, co z kolei powoduje przesunięcie się tłoczyska i rozpoczęcie pracy siłownika hydraulicznego.
Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o siłowniki hydrauliczne?
Oczywiście, aby takie siłowniki hydrauliczne mogły działać w prawidłowy sposób, ciesz która się w nich znajduje, musi być odpowiednio dobrana. Zazwyczaj jest to olej albo różne mieszanki olejowe. To dlatego, że nie powodują korozji i co istotne, nie zamarzają. Można również używać wody, która jest wydajna i ekonomiczna, ale jednocześnie musimy mieć świadomość, że zimą może dojść do jej zamarznięcia i uszkodzenia maszyny. Dlatego też, niezwykle ważne jest to, aby siłowniki hydrauliczne były szczelne, bo w przeciwnym razie może dojść do wyciekania cieczy, a co się z tym wiąże, nie będzie można wytworzyć odpowiedniego ciśnienia, więc nie będą też działały tak jak powinny. Im lepiej będziemy dbali o poszczególne części, im lepszy olej będziemy stosowali, tym większa będzie szansa, że siłowniki hydrauliczne będą pracowały bez najmniejszych problemów. Warto wiedzieć jak działają siłowniki hydrauliczne, z czego się składają i co powinniśmy zrobić, aby mieć pewność, że nie będą pojawiały się żadne awarie. Jeśli dojdzie do wycieku cieczy, albo do wybrania złego jej rodzaju, to szybko może się okazać, że siłowniki hydrauliczne uległy zatarciu, albo nie działają tak jak powinny, ponieważ nie jest wytwarzane odpowiednie ciśnienie. Dodatkowo jeszcze trzeba podkreślić, że takie siłowniki hydrauliczne są używane głównie w ciężkich maszynach, podczas ciężkich prac, a to oznacza, że tym ważniejsze jest to, aby działały one tak jak należy. Dlatego też, warto co jakiś czas robić ich przegląd, tak aby mieć pewność, że nie odmówią nam one współpracy w najmniej odpowiednim momencie.