Posiadanie pianina czy fortepianu nie jest rzeczą powszechną, o czym decydują rozmaite względy. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że w obecnych czasach szlachetne instrumenty klawiszowe nie są traktowane tak, jak kiedyś. W okresie międzywojennym posiadanie fortepianu w domu świadczyło zwykle o wyższym statusie społecznym oraz ambicjach intelektualnych. Pozytywnie odbierano również umiejętność gry na tym instrumencie. Najczęściej pianino czy fortepian stał w reprezentatywnym miejscu w domu jednorodzinnym i zazwyczaj przynajmniej jeden z domowników potrafił robić z niego praktyczny użytek. Po II wojnie światowej sytuacja nieco się zmieniła, między innymi z powodu zmarginalizowania inteligencji czy ziemiaństwa jako grup społecznych. Dziś naprawa pianina wrocław czy innych dużych miastach nie jest usługą zamawianą często. Jest raczej zupełnie przeciwnie – są to prace niszowe, budzące niewielki popyt, ale też wykonywane przez bardzo wąskie grono specjalistów. Nie dziwi wobec tego fakt, że stroiciele pianin czy fortepianów potrafią jeździć po całej Polsce, wykonując zlecenia tam, gdzie akurat jest to potrzebne. Taka dywersyfikacja lokalizacji jest niewątpliwie jednym ze sposobów na zwiększenie dochodów.

W nieco lepszym położeniu są stroiciele współpracujący na stałe ze szkołami i uczelniami muzycznymi, w których klasyczne klawiszowe instrumenty są powszechnie użytkowane. Mogą bowiem być w miarę spokojni o regularne zlecenia, co przełoży się w naturalny sposób na lepsze zarobki. Strojenie – rzadka usługa, która musi być wykonana z najwyższą rzetelnością Prace stroicielskie mają na celu przede wszystkim to, aby każdy z klawiszy wydawał dokładnie taki dźwięk, jaki powinien. Ustawienie wszystkiego w prawidłowy sposób wymaga wiedzy i praktyki i w zasadzie nie można nauczyć się strojenia „na sucho”, bazując wyłącznie na teoretycznych instrukcjach. Praktyka jest absolutnie niezbędna i wskazane jest, aby była ona w miarę możliwości bogata. Kiedy uda się już znaleźć odpowiedniego fachowca, trzeba zastanowić się nad tym, jak często powinien on stroić instrument? W większości przypadków nie jest to konieczne częściej niż jeden lub dwa razy w roku, chyba że fortepian jest użytkowania regularnie na przykład przez uczniów czy studentów. Specjaliści, dla których strojenie czy naprawa fortepianów we Wrocławiu jest codziennością świetnie wiedzą, jak pracować z konkretnymi modelami. Na rynku są instrumenty, które są w użyciu od wielu lat, a także te, które zostały wyprodukowane niedawno. Potrzeba strojenia może być także związana z transportem pianina czy też fortepianu. Przewóz może wpłynąć ujemnie na kondycję wnętrza instrumentu i może skutkować jego rozstrojeniem.

Czy rzeczywiście tak jest będzie można ustalić dopiero po pewnym czasie – instrument po rozładowaniu i ustawieniu w docelowym miejscu powinien nieco „odstać” – zaleca się strojenie mniej więcej po miesiącu i to w sytuacji, kiedy nieprawidłowości w brzmieniu nie będą budzić wątpliwości.