Nie ma nic dziwnego w tym, że w okresie świątecznym wysyła się więcej paczek. Zwykle są to przesyłki zamawiane przez konsumentów, którzy zamawiają prezenty dla swoich bliskich. Rzecz normalna i raczej nie stanowiąca zaskoczenia. Bywa jednak tak, że w pewnych okolicznościach prezenty trzeba nadać bezpośrednio do zainteresowanych, którzy mają je otrzymać. Wtedy przydają się takie przedmioty, jak świąteczne kartony prezentowe. Mają one specjalny wygląd nawiązujący do świąt Bożego Narodzenia i głównie tym się cechują. Taki ozdobny karton można owinąć folią stretch czy umieścić w innym pudle i w taki sposób nadać do obdarowywanych. To dobra opcja zwłaszcza wtedy, gdy bliskie nam osoby mieszkają poza granicami kraju lub w znacząco oddalonej miejscowości, a więc bezpośrednie spotkanie w czasie świąt staje się problematyczne. Zakup kartonów świątecznych nie stanowi sporego wydatku, a jest to łatwy sposób nadania paczce wyjątkowego, ciepłego charakteru.

Pojawia się pytanie, jak w wymiarze technicznym dostarczyć paczkę – tu możliwości są różne. Generalnie najpewniejszy wydaje się kurier, choć tu musimy wziąć pod uwagę różne czynniki. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że firmy kurierskie aktywne na polskim rynku świadczą usługi na różnym poziomie i nie zawsze jest to poziom wysoki. Trzeba więc zastanowić się, na czyją usługę się zdecydujemy i raczej nie ma w tym aspekcie miejsca na nadmierne kompromisy. Inną sprawą jest to, że o jakości doręczenia paczki często przesądza zachowanie konkretnego pracownika i egzekwowanie odpowiedzialności od firmy jako takiej może okazać się trudne lub zwyczajnie chybione. Tu do głosu dochodzi kolejna kwestia. Bez wątpienia każda przesyłka, w tym również ta świąteczna, musi być należycie zabezpieczona, by zniwelować ryzyko uszkodzenia jej w trakcie podróży do adresata.

Wszystkim przesyłkom trzeba zapewnić odpowiednie zabezpieczenie na czas transportu

Coraz częściej same kartony na paczki świąteczne są dość wytrzymałe same w sobie. Zależy to to w dużym stopniu od tego, z czego będą wykonane – wskazana jest tektura o odpowiedniej gramaturze.

Czasami stosuje się kartony, których ścianki składają się z kilku warstw, co znacznie poprawia ich solidność. Poza tym warto pamiętać o wypełnieniu z tektury falistej, pelletu piankowego czy foliowych wkładek wypełnionych powietrzem. Efektywność takich zabezpieczeń jest wysoka i nie należy z nich absolutnie rezygnować dlatego, że paczka wędruje do kogoś jako prezent. Jest równie ważne, aby była ona właściwie chroniona przed przypadkowym uszkodzeniem, bo przecież nikt nie chce otrzymać w prezencie pękniętego wazonu czy zabawki, która rozpadła się na części. Wysyłający musi więc dochować tutaj wszelkiej staranności. Aspekt zabezpieczenia przesyłek jest ważny z powodów, o których była mowa powyżej. Nie ma gwarancji, że gdzieś po drodze czynnik ludzki nie zawiedzie. Poza tym paczki czasami upadają przypadkowo, a co za tym idzie mogą się uszkodzić bez wyraźnej winy człowieka odpowiedzialnego za ich spedycję i za bezpośrednie dostarczenie. Kartony na prezenty świąteczne muszą więc być wytrzymałe – nawet kosztem gwiazdkowego wyglądu.

Część osób po prostu decyduje się na karton maksymalnie wytrzymały, który wraz z dodatkowymi zabezpieczeniami gwarantuje w dużej mierze ochronę dla wysyłanych przedmiotów. Koszty związane z zakupem dobrych opakowań nie są wysokie, a w praktyce mogą one zdecydować o tym, czy do adresatów upominki dotrą w takiej postaci, jaka jest dla nich ważna.