Nie zawsze jest możliwość, aby podłączyć swój dom do kanalizacji, która działa w mieście. Może się okazać, że dla danego rejonu, zwłaszcza jeśli dopiero co jest on zabudowywany, jeszcze nie zostały wykonane odpowiednie przyłączenia. Wówczas będziemy musieli poszukać innego sposobu, na poradzenie sobie z tymi zanieczyszczeniami, a to oznacza, że z pewnością staniemy przed dylematem, czy powinniśmy u siebie wykonać szambo czy jednak powinna się na naszej posesji pojawić bio oczyszczalnie. Oczywiście z jednej i drugiej strony będziemy mieli do czynienia z różnego rodzaju zaletami i wadami, a to będzie oznaczało, że zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy wszystko dokładnie przemyśleć. W razie wątpliwości zawsze też możemy porozmawiać z ekspertami, którzy zajmują się wykonaniem tego typu rozwiązań, tym bardziej, że warto pamiętać, że nie zawsze będą one mogły być wykonane, bo do takich inwestycji również będziemy potrzebowali odpowiedniego miejsca.

Jak się prezentuje bio oczyszczalnia?

Z pewnością warto podkreślić, że jeśli podejmiemy decyzję, że na naszej posesji ma się znaleźć bio oczyszczalnia, to będziemy mieli pewność, że będzie to rozwiązanie bardzo ekologiczne, a więc w ten sposób przyczynimy się do ochrony środowiska. Dodatkowo jeszcze niezwykle istotne może być dla nas to, że korzystanie z takiej bio oczyszczalni jest bardzo tanie w eksploatacji, a więc w kolejnych latach nie będziemy musieli przeznaczać zbyt dużych pieniędzy, aby takie rozwiązanie mogło cały czas sprawnie funkcjonować. Jedynie co może odstraszać to fakt, że taka inwestycja na samym początku będzie bardzo droga, a to dlatego, że musimy wykonać wszystkie niezbędne prace związane z jej zamontowaniem. Jednak warto na to patrzeć w perspektywie kolejnych lat, kiedy to będziemy mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy na zajmowaniu się taką bio oczyszczalnią. Wystarczy tylko, że raz na jakiś czas wrzucimy do niej specjalną tabletkę z bakteriami i zadbamy o to, aby oczyścić filtry.

Jednak będziemy to robić sporadycznie, a to oznacza, że poza tym nie będziemy ponosić żadnych kosztów związanych z utrzymaniem takiej bio oczyszczalni. Woda, która będzie się z niej wydostawała po uprzednim odfiltrowaniu i która będzie przenikała do gruntu, będzie czysta i bezpieczna dla środowiska.

Jak to jest z szambem?

Inną alternatywą dla bio oczyszczalni może być wykonanie szamba. Jednak musimy tutaj mieć świadomość, że choć jest to inwestycja, która na samym początku nie pochłonie zbyt wielkich kosztów, a więc może się okazać bardzo kusząca, to jednak później będziemy musieli na nią przeznaczyć znacznie więcej pieniędzy. Przede wszystkim pamiętajmy, że nieczystości z szamba trzeba wywozić, a każdy kurs takiego specjalnego wozu kosztuje, co w skali roku może dochodzić do sporych wartości. Nie mówiąc już o tym, że takie szambo jest nieekologiczne, a więc będzie stanowiło zagrożenie dla środowiska. No i będziemy potrzebowali znacznie więcej przestrzeni, aby móc je wykonać, dlatego też warto jednak zastanowić się nad bio oczyszczalnią. Droższą w wykonaniu, ale tańszą i bezpieczniejszą w użytkowaniu. Warto zapoznać się z możliwościami jakie są nam proponowane, jeśli chodzi o pozbycie się nieczystości. Może się okazać, że czasami warto zainwestować więcej pieniędzy, aby później móc oszczędzić.