W zdecydowanej większości samochody mają tablice rejestracyjne, które nadawane są automatycznie podczas rejestrowania pojazdu. Wówczas nie mamy najmniejszego wpływu na to, jaki ciąg cyfr i liter będzie się na nich pojawiał. Jednak są ludzie, którzy chcą mieć własne tablice rejestracyjne. Czasami po to, aby ich samochód się wyróżniał, innym razem chcą wyrazić siebie, a jeszcze innym wykorzystują takie tablice rejestracyjne do zareklamowania swoich usług. Jak się okazuje, własne tablice rejestracyjne można uzyskać stosunkowo łatwo, chociaż musimy się tutaj liczyć z dość sporymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść. No i pamiętajmy, że pierwsze dwa miejsca będą zarezerwowane do oznaczenia województwa, w jakim nasz samochód jest zarejestrowany, a dopiero kolejne pięć będziemy mogli wpisać samodzielnie.

Kiedy można mieć własne tablice rejestracyjne?

Jeśli chcemy się wyróżniać spośród innych użytkowników drogi, to może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem dla nas będą własne tablice rejestracyjne. Warto więc mieć świadomość, że możemy je wyrobić w kilku konkretnych momentach, a to oznacza, że możemy je zrobić podczas pierwszej rejestracji pojazdu, w momencie gdy będziemy go rejestrowali po zakupie, jak i wówczas, gdy będziemy się przeprowadzali do innego powiatu. Wówczas wystarczy złożyć wniosek o własne tablice rejestracyjne, z czym będzie wiązała się konieczność uiszczenia opłaty w wysokości około 1000 złotych. Pamiętać też musimy, że taki wniosek musi być rozpatrzony, a więc warto dokładnie przemyśleć, co chcemy umieścić na naszej tablicy, tak aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nasz wniosek zostanie odrzucony. To oznacza, że na takiej tablicy rejestracyjnej nie będzie można umieścić wulgaryzmów, ani innych słów, uznawanych powszechnie za obraźliwe.

Co jeśli mamy własne tablice rejestracyjne i sprzedajemy samochód?

Przyglądając się uważnie samochodom, które będziemy mijali po drodze, z pewnością zauważymy, że coraz więcej z nich posiada własne tablice rejestracyjne. Taka propozycja świetnie się sprawdza w momencie, gdy prowadzimy własną działalność, bo będziemy mogli zwrócić większą uwagę na swoje usługi. Nie mniej warto mieć świadomość, że jeśli posiadamy własne tablice rejestracyjne i sprzedamy samochód, to nie będziemy mogli tych tablic zatrzymać. Przejdą one na nowego właściciela, jednak ten będzie musiał przerejestrować samochód, jeśli zameldowany jest w innym powiecie. Dlatego też, jeśli chcemy mieć własne tablice rejestracyjne, to warto się zastanowić, jak długo chcemy jeździć danym samochodem i czy faktycznie będzie się to opłacało w naszym przypadku. Im bardziej wyróżniamy się na drodze tym lepiej, zwłaszcza jeśli traktujemy nasz samochód trochę jak ruchomą reklamę naszych usług. Dlatego też, poza jego oklejeniem powinniśmy się również zastanowić, czy w naszym przypadku nie sprawdzą się własne tablice rejestracyjne. Jak się okazuje ich wyrobienie jest stosunkowo proste, a to też oznacza, że warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem. Oczywiście będziemy musieli pamiętać o spełnieniu kilku wytycznych, ale może się okazać, że te pięć miejsc, które będziemy mogli zapełnić swoim pomysłem, będzie wystarczające, aby zwrócić uwagę innych użytkowników drogi na nasz samochód. Oczywiście takie tablice rejestracyjne są droższe niż te, które są przydzielane z automatu podczas rejestrowania samochodu. Nie mniej, może się okazać, że taka propozycja nam się opłaci, zwłaszcza jeśli będziemy mogli dzięki niej dotrzeć do większej ilości ludzi.