Jeśli korzystamy z samochodu, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas jego pracy, dochodzi do grzania się różnych elementów. Chcąc uniknąć różnego rodzaju awarii, które w niektórych przypadkach mogą być bardzo kosztowne, powinniśmy dbać o to, aby w naszym samochodzie dobrze działał układ chłodniczy, w którym najważniejszą rolę odgrywa płyn chłodniczy. To on, krążąc po całym układzie, schładza go, a co się z tym wiąże, zapewnia prawidłową pracę. Dlatego też co jakiś czas trzeba sprawdzać jaki jest poziom tego płynu, jak również musimy pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać płyn chłodniczy, ponieważ jego właściwości z biegiem czasu, ulegają osłabieniu i nie działa on już tak skutecznie jak na początku. To jak często powinniśmy wymieniać płyn chłodniczy, w dużej mierze będzie zależało od wieku i stanu samochodu.

Jaki płyn chłodniczy powinniśmy wybrać?

Mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia to, jaki płyn chłodniczy znajdzie się w układzie chłodzącym naszego samochodu, że najważniejsze jest to, żeby w ogóle się w nim znalazł. Prawda jednak jest taka, że płyn chłodniczy na który się zdecydujemy, musi być kompatybilny z materiałem, z którego wykonany jest nasz układ, przewody i uszczelki. Co więcej, to na jaki ostatecznie płyn się zdecydujemy, może mieć wpływ również na to, jak często będziemy go musieli wymieniać, jak również na to, w jaki sposób ostatecznie będzie działał cały nasz układ. Dodatkowo wybierając płyn chłodniczy, musimy zwrócić uwagę na to, że latem nie może się on zagotować, a zimą zamarznąć, dlatego też istotne będzie to, abyśmy utrzymywali odpowiednią temperaturę, ale również żeby sam płyn był na nią odporny.

Płyn chłodniczy może mieć jeszcze dodatkowe właściwości

Powinniśmy mieć również świadomość, jaki wcześniej płyn był wlany, tak abyśmy mieli pewność, że dolewamy ten sam.

Jeśli tak nie jest, najlepiej zrobimy, jeśli usuniemy stary płyn i wlejemy nowy. Dodatkowo zakupując płyn chłodniczy, powinniśmy sprawdzić czy posiada on dodatkowe właściwości antykorozyjne, dzięki czemu ochronimy poszczególne części układu chłodniczego przed rdzą. Oczywiście, żeby płyn chłodniczy mógł prawidłowo spełniać swoje zadanie, musi być zachowany jego odpowiedni poziom w chłodnicy. Dlatego warto regularnie sprawdzać ten poziom, a jeśli płynu chłodniczego jest za mało, trzeba go od razu dolać do odpowiedniego poziomu. W przeciwnym razie doprowadzimy do zagrzania się całego układu, a to będzie oznaczało konieczność kosztownej naprawy, której z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Istotne będzie tutaj to, żeby zarówno wymiana, jak i dolewanie takiego płynu chłodniczego odbywało się na zimnym silniku. Warto wiedzieć, jaki płyn chłodniczy powinniśmy wlewać w naszym samochodzie. Tak samo, jak powinniśmy mieć świadomość, w jaki sposób musimy sprawdzać jego poziom, jak również kiedy wymienić go na nowy, tak abyśmy mieli pewność, że cały czas będzie on miał zachowane wszystkie właściwości. Dodatkowo jeszcze pamiętajmy, że taki płyn chłodniczy musi być odpowiednio dobrany, tak aby był kompatybilny z wszystkimi elementami przez które ma przepływać. Jeśli nie jesteśmy pewni, na który płyn ostatecznie powinniśmy się zdecydować, to warto udać się do mechanika, aby pomógł nam on dokonać ostatecznej decyzji.

Istotne w tym wszystkim będzie to, abyśmy wybrali odpowiedni płyn chłodniczy i zawsze sprawdzali jego poziom, co należy wykonać na zimnym silniku, nigdy na ciepłym czy co więcej, pracującym.