Dzieci potrzebują kontaktów z nauczycielami i z innymi dziećmi, aby mogły się prawidłowo rozwijać i uczyć. Niestety czasami są takie sytuacje, na które nie mamy wpływu, a które powodują, że dziecko jest zmuszone uczyć się zdalnie. Wówczas ten kontakt z rówieśnikami jest ograniczony, a dodatkowo jeszcze dopilnowanie, aby dziecko nauczyło się wszystkiego na czas, jest w znacznej mierze po stronie rodziców. Co więcej, taka zdalna nauka może prowadzić do rozleniwienia, do sytuacji, w której dziecku trudno będzie się skupić na tym, co ma zrobić, wiele rzeczy będzie je rozpraszało, a do tego jeszcze będzie je nudziło. Dlatego też warto sięgnąć po różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, których zadaniem będzie pomoc dziecku w nauce zdalnej.

Musi być ciekawie

Musimy mieć świadomość, że po pewnym czasie siedzenie przed ekranem komputera zacznie dziecko nudzić, a co się z tym wiąże, bardzo łatwo będzie się ono rozpraszało. Dlatego też, tak ważne jest to, aby podczas takiej nauki zdalnej sięgać po pomoce dydaktyczne, które pomogą w dłuższej perspektywie utrzymać zainteresowanie dziecka. Pomóc mogą tutaj różnego rodzaju filmiki, które w ciekawy sposób będą tłumaczyły różne zagadnienia. Powinny one być skonstruowane tak, aby jak najlepiej pasowały do wieku danego dziecka, ale też tak, żeby opierały się na doświadczeniach, wykresach, scenkach. Jeśli na takich filmikach będzie tylko prowadzony monolog, to z pewnością nie uzyskamy takiego wyniku na jaki liczyliśmy, więc dziecko i tak będzie rozkojarzone.

Dlatego warto najpierw obejrzeć taki filmik, aby móc ocenić czy będzie on w stanie utrzymać zainteresowanie dziecka.

Co jeszcze może pomóc?

Jeśli chodzi o różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, które mogą się przydać podczas zdalnej nauki, to są to różnego rodzaju gry edukacyjne. Znajdziemy takie, które pomogą w nauce języków obcych, takie które pomogą przy matematyce, jak i języku polskim. Możemy wówczas zlecić, aby dzieci korzystały z takich pomocy dydaktycznych we własnym zakresie, albo możemy zorganizować rywalizację pomiędzy uczniami jednej klasy. Wówczas zadania z takich pomocy dydaktycznych będą rozwiązywali równocześnie, a specjalny program pomoże sprawdzić wyniki i czas jaki był im tutaj potrzebny.

Takie pomoce dydaktyczne powinny być ciekawe, rozwijające, ale także pozwalać na zdobywanie kolejnych, coraz trudniejszych poziomów, co będzie dla dziecka dodatkową motywacją, aby przykładać się do ich rozwiązywania. Niektóre z takich pomocy dydaktycznych oferowane są tylko na komputer, z innych dziecko będzie mogło korzystać tylko na smartfonie.
Warto zobaczyć jakie pomoce dydaktyczne są nam proponowane, jeśli chcemy wspierać naukę zdalną. Im więcej takich propozycji będziemy znali, tym łatwiej będzie nam wybrać pomoce dydaktyczne, które okażą się najbardziej pomocne w przypadku naszego dziecka. Pamiętajmy jednak, aby były one dopasowane do jego wieku i możliwości, bo w przeciwnym razie zamiast pomóc, mogą zaszkodzić i jeszcze bardziej zniechęcić dziecko.