Klimatyzacja to dziś niemalże niezbędny system dla kierowców, którzy poruszają się zarówno latem, jak i zimą. W pierwszym wypadku służy do przeżycia upałów i efektywnie chłodzi wnętrze, natomiast w czasie mrozów pomaga odparować szyby. Skoro jest tak ważna – warto o nią odpowiednio zadbać.
Klimatyzacja ma swoje wady, a główną z nich jest bycie idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. W jej kanałach zalegają duże ilości wilgoci przez co może prowadzić nawet do rozwoju infekcji i wirusów u kierowcy i jego pasażerów! Co niewiarygodne, zdarzają się nawet przypadki zachorowania na astmę, a wszystko przez brak dbania o system klimatyzacji.
• Czyszczenie klimatyzacji powinno odbywać się raz do roku, a czasem nawet dwa razy do roku. Wszystko zależy od tego, jak często i w jakich warunkach jest używana. Jeśli w dużych, zanieczyszczonych miastach – należy pomyśleć o niej częściej. Podczas takiego przeglądu konieczna jest wymiana filtra kabinowego, który jest odpowiedzialny za czyszczenie całego układu. Jego wymiana jest istotna, gdyż w przypadku niepoprawnego działania, jedynie miesza powietrze, a nie je wymienia;
• Niezwykle ważnym elementem klimatyzacji jest także osuszacz. Dzięki niemu, w środku układu klimatyzacji nie zalega wilgoć. Jak wiadomo, jest ona świetnym środowiskiem do rozwoju wspomnianych wcześniej pleśni, grzybów i bakterii. Te wszystkie trafiają do wnętrza samochodu i mogą być wdychane, gdy klimatyzacja zostanie włączona;
• Odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje urządzenie, jakim jest ozonator. Umieszcza się go w samochodzie na określony czas, a ten zabija wszystkie bakterie i wirusy, nawet znajdujące się głęboko w kanałach klimatyzacji. Druga, dość nowatorska, lecz skuteczna metoda to czyszczenie za pomocą ultradźwięków. Niezależnie od tego, na jaką się zdecydujemy, warto wykonywać czyszczenie przynajmniej raz do roku, najlepiej w okresie zimowym.
Sygnałami alarmującymi pojawienie się grzybów i pleśni może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. Oznacza to, że wymaga ona czyszczenia i co więcej, nie działa prawidłowo. Druga sprawa to korozja na elementach metalowych klimatyzacji. Jest ona skutkiem nadmiernej wilgoci, która gromadzi się w jej wnętrzu. Pamiętajmy, że systematyczne czyszczenie nie jest jedynie po to, by cieszyć się z działającego chłodzenia. Niezwykle istotny jest także fakt, by dbać o zdrowie swoje i swoich współpasażerów.
Komentarze