Żebyśmy swobodnie mogli korzystać z naszych komputerów czy telefonów, musimy mieć pewność, że wszystko zostanie odpowiednio podłączone. Ogólnie, im więcej tych urządzeń ma być podpiętych do sieci, tym ważniejsze będzie to, aby wszystko było wykonane na jak najwyższym poziomie i co więcej, żeby dawało możliwość rozbudowy, jeśli będzie to konieczne. Dlatego też, warto sprawdzić, w jaki sposób może być wykonane okablowanie strukturalne, tak abyśmy wybrali opcję, która najlepiej sprawdzi s w naszym przypadku. Musimy więc mieć świadomość, że takie okablowanie strukturalne składa się z wielu elementów, takich jak kable, elementy połączeniowe, skrzynki w których to wszystko będzie się znajdować. To też oznacza, że na samym początku należy wszystko dokładnie pomierzyć, tak aby mieć pewność, że będziemy mieli odpowiednią ilość tych elementów, a kable będą odpowiedniej długości. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że okablowanie strukturalne zostało wykonane w należyty sposób.

Określone normy ustalają, jak powinno wyglądać takie okablowanie strukturalne

Musimy mieć świadomość, że w tym przypadku nie ma miejsca na dowolność. To też oznacza, że jeśli interesuje nas okablowanie strukturalne, to musimy sprawdzić, jakie mamy tutaj wytyczne.

Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko jest podłączone tak jak należy i że nie będziemy musieli się martwić, że dany system nie zostanie zaakceptowany. Warto tutaj powiedzieć, że takie okablowanie strukturalne zawiera w sobie okablowanie pionowe, które pozwala na łączenie się z siecią, a umieszczane jest ono zazwyczaj w pionach kablowych budynków, w których takie połączenia mają być wykonane. Dodatkowo okablowaniestrukturalne posiada również okablowanie poziome, które łączy gniazdo abonenckie z punktem rozdzielczym, który jest niejednokrotnie punktem centralnym. Mamy również gniazda abonenckie, których zadaniem jest przenoszenie sygnałów, jak i połączenia systemowe, które pozwalają nam na łączenie poszczególnych kabli z systemem komputerowym. Jeśli chcemy połączyć sieci z różnych budynków, to wówczas jeszcze będziemy mieli połączenia między budynkami.

O czym musimy pamiętać tworzącokablowanie strukturalne

Jeśli chcemy stworzyć sieć komputerową czy telekomunikacyjną, to z pewnością musimy pamiętać o pewnych zasadach, którymi będziemy musieli się tutaj kierować. Przede wszystkim należy dopilnować, aby w każdym pomieszczeniu znajdowało się gniazdo abonenckie, bo jeśli go nie będzie, nie będziemy mieli możliwości podłączenia tam komputera. Dlatego też, tak ważne jest to, aby okablowanie strukturalne zacząć od dokładnego rozrysowania poszczególnych pomieszczeń i przeanalizowania, gdzie takie gniazda abonenckie mają się znajdować.

Mamy tutaj również dokładnie ustalone, ile gniazd musi się znajdować na konkretnej przestrzeni, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko będzie działało bez żadnych zarzutów. Im dokładniejsze więc będą nasze wyliczenia, tym pewniejsze będzie, że osiągniemy efekt końcowy dokładnie taki, na jakim nam zależało. Może nam się wydawać, że okablowanie strukturalne nie jest potrzebne w naszym domu. Jeśli tak właśnie myślimy, to powinniśmy mieć świadomość, że jesteśmy w poważnym błędzie. Takie okablowanie strukturalne wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie mamy sieć komputerową czy telekomunikacyjną, a więc tą związaną z telefonami. Dodatkowo będzie ona konieczna, jeśli ma być u nas telewizja przemysłowa, ale również wówczas, gdy planujemy w danym miejscu założyć systemy alarmowe. Co więcej, takie okablowanie strukturalne będziemy musieli wykonać również wówczas, gdy będziemy chcieli mieć inteligentny budynek, w którym wiele urządzeń będzie sterowanych zdalnie, przy wykorzystaniu sieci internetowej. To też oznacza, że już na etapie budowy danego budynku, warto pomyśleć, w jaki sposób ma być w nim przeprowadzone okablowanie strukturalne.

To znacznie ułatwi nam zadanie i ograniczy problemy, które by się pojawiły, gdybyśmy musieli robić otwory w ścianach, które już są pomalowane.