Dziedziczenie długów, do którego pokolenia obowiązuje?

Dziedziczenie długów, do którego pokolenia obowiązuje?

Kiedy umiera ktoś bliski, mierzymy się z bólem jego odejścia, ale jednocześnie zostajemy z wieloma sprawami, które musimy zamknąć, aby wszystko odbyło się tak jak należy. Po takiej osobie zostają nie tylko materialne rzeczy, takie jak ubrania, książki,elektronika czy dom, ale również to, co znajduje się na koncie bankowym. Niestety, może się też okazać, że zmarły zostawił długi, których nie zdążył spłacić przed śmiercią. Dlatego też musimy mieć świadomość, że może dojść do sytuacji, gdy będziemy dziedziczyć nie tylko aktywa, a więc ten majątek, który po nim został, ale mogą nas też dotyczyć pasywa, a więc dziedziczenie długów. Dlatego też już wcześniej warto się zorientować co zrobić, aby czasami nie przyjąć długów po zmarłej osobie i w ten sposób nie mieć kłopotów przez kolejne lata. Jak się okazuje, dziedziczenie długów jest bardzo dobrze określone przez prawo, a to oznacza, że warto z wyprzedzeniem sprawdzić, co powinniśmy zrobić, aby ta sprawa nas nie dotyczyła. Czy dziedziczenie długów jest obowiązkowe? Jeśli po zmarłej osobie mamy otrzymać rzeczy czy pieniądze, które powiększą to co już posiadamy, to oczywiście każdy jest chętny na takie dziedziczenie. Jednak sprawa przedstawia się inaczej, kiedy okazuje się, że taki spadek obejmuje również dziedziczenie długów. To też oznacza, że warto wiedzieć, co powinniśmy zrobić w tym przypadku, tak aby nie wpaść w żadne kłopoty.

Przede wszystkim będziemy mieli pół roku na podjęcie decyzji, czy chcemy przyjąć taki spadek czy nie. Jeśli wiemy, że obejmować będzie on dziedziczenie długów, to warto sprawdzić co możemy zrobić, aby taki spadek odrzucić. Wówczas będziemy musieli złożyć odpowiednie oświadczenie w formie aktu notarialnego, albo przed sądem w czasie rozprawy, w którym poinformujemy, że odrzucamy taki spadek. To oznacza, że nie tylko nie będzie nas dotyczyło dziedziczenie długów, ale również nie odziedziczymy aktywów. Dziedzicznie długów przechodzi na kolejnych członków rodziny Musimy mieć świadomość, że jeśli odrzucimy taki spadek, który wiązałby się z przejęciem długów po zmarłym, to przejdzie on na nasze dzieci, jeśli je posiadamy. Kiedy są to już pełnoletnie dzieci, to one same będą musiały złożyć odpowiedni wniosek i przedstawić go w sądzie. Jeśli jednak mamy dzieci niepełnoletnie i nie chcemy, żeby dziedziczenie długów spadło na nie, to musimy złożyć taki wniosek w ich imieniu. Najpierw w sądzie rodzinnym będziemy musieli uzyskać zgodę na decydowanie o finansach naszych dzieci. Kiedy taką zgodę będziemy już mieli, będziemy musieli się udać do notariusza, aby tam sporządzić odpowiedni akt notarialny.

Jeśli pismo odrzucające dziedziczenie długów, złożyły nasze pełnoletnie dzieci, a mają one już swoje pociechy, to musimy mieć świadomość, że spadek przejdzie na nasze wnuki. To oznacza, że również tutaj będziemy musieli dopilnować wszystkich formalności. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przyjęli taki spadek, w którym będą też długi. Możemy wówczas wystosować odpowiednie pisma, które sprawią, że odziedziczymy spadek tylko do tej wielkości, która pozwoli na spłatę tych długów i nic więcej. Jednak warto mieć świadomość, że nawet jeśli dług wydaje się niewielki, to może się okazać, że po przyjęciu spadku, odezwą się do nas kolejne osoby, którym zmarły być winien pieniądze. Dlatego też, zanim przyjmiemy taki spadek, powinniśmy się dokładnie zastanowić, czy interesuje nas takie dziedziczenie długów. Może się okazać, że znacznie bardziej korzystne będzie dla nas odrzucenie takiego spadku i wystosowanie odpowiednich pism, które sprawią, że dziedziczenie długów nie będzie naszym udziałem. Jednak pamiętajmy, że wówczas odrzucamy również to, co otrzymalibyśmy w spadku, a co powiększyłoby nasz majątek. Nie mniej, gdy są długi, może się okazać, że odrzucenie takiego spadku będzie najlepszą decyzją.